Képzeld el, hogy reggel megnyitod a Revolut alkalmazást, ránéznél a kriptós portfóliódra – de nem tudod. Nem azért, mert elromlott az app, hanem mert a szolgáltatás, amit eddig napi szinten használtál, egyik napról a másikra megszűnt. Ez történt több ezer magyar Revolut-felhasználóval, akik kriptóban tartották a pénzüket (vagy legalábbis annak egy részét).
Az egész helyzet egyik pillanatról a másikra eszkalálódott, és nem csupán arról van szó, hogy ideiglenesen leállt valami. A háttérben komoly szabályozási változás áll – és sajnos úgy tűnik, ez még csak a kezdet. Nézzük meg, mi történt pontosan, és milyen lehetőségek maradtak a magyar kriptósok számára.
Mi történt a Revoluttal?
A Revolut 2025. július elején hivatalosan is bejelentette: teljes mértékben leállítja a kriptokereskedési szolgáltatásait magyar ügyfelei számára. Ez nem valami nemzetközi döntés volt – kizárólag Magyarországot érinti, és ennek oka egy hazai jogszabályváltozás.
A háttérben az MNB által hirtelen, mindenféle előjel nélkül életbe léptetett új rendelet áll, amely szerint csak olyan szolgáltató nyújthat kriptoeszközökkel kapcsolatos pénzügyi szolgáltatásokat, amely rendelkezik a hazai felügyelet engedélyével. A Revolut mögött álló cég, a Revolut Securities Europe UAB ezt az engedélyt – legalábbis egyelőre – nem tudta megszerezni.
Ennek következtében a magyar felhasználók nem tudnak új kriptotranzakciókat indítani, nem vásárolhatnak, nem adhatnak el, és még csak portfóliójuk összetételét sem tudják megtekinteni az alkalmazásban. A rendszer egyszerűen „lezárta” ezeket a funkciókat, ami sokaknál teljes értetlenséget és felháborodást váltott ki – joggal.
Mikor juthatnak a felhasználók a pénzükhöz?
A Revolut szerint a meglévő kriptoeszközöket nem veszik el, azok továbbra is az ügyfelek tulajdonát képezik – viszont a hozzáférésük, kezelhetőségük most rendkívül korlátozott. A felhasználók kizárólag értékesíteni tudják az eszközeiket, de azt sem azonnal.
A cég e-mailes tájékoztatója szerint minden magyar ügyfélnek 60 nap áll rendelkezésére, hogy értékesítse meglévő kriptovalutáit. A határidő lejártával automatikusan eladják azokat a felhasználó nevében, és az összeget hagyományos devizában jóváírják a számlán.
Ez azt is jelenti, hogy ha valaki hosszabb távon tartotta volna a portfólióját (pl. hosszú távú befektetési céllal vásárolt Bitcoint vagy Ethereumot), most kényszerhelyzetbe került. El kell adnia az eszközeit akkor is, ha a piac éppen mélyponton van – ami nemcsak frusztráló, hanem pénzügyileg is hátrányos lehet.
Hogyan tovább? Vannak alternatívák a Revoluton túl
Bár elsőre elkeserítő a helyzet, szerencsére nem áll meg itt a világ. Több olyan nemzetközi kriptoszolgáltató működik továbbra is Magyarországon, amelyek már alkalmazkodtak az új szabályozási környezethez – vagy már eleve rendelkeznek megfelelő engedélyekkel.
Bitpanda például egy Bécsben alapított fintech cég, amely évek óta jelen van a hazai piacon, és továbbra is kínál kriptokereskedési lehetőségeket magyar ügyfeleknek. Emellett a Binance, a világ legnagyobb kriptotőzsdéje is elérhető, bár az ő esetükben is érdemes figyelni az esetleges jövőbeni korlátozásokra.
További opció lehet a Kraken, a Coinbase vagy akár a magyar felhasználók körében szintén népszerű Crypto.com is – ezek közül több is igyekszik megfelelni az uniós előírásoknak, és nyitott a KYC-folyamatok során magyar állampolgárokra is. Fontos ugyanakkor, hogy bár technikailag ezek a szolgáltatások még elérhetők, a szabályozás egyre szigorúbb, és nem zárható ki, hogy idővel más platformok is hasonló lépésre kényszerülnek majd, mint a Revolut. Aki tehát komolyan gondolja a kriptós jelenlétét, annak érdemes naprakészen követnie a változásokat.